Ludzie, którzy włączyli już na stałe aktywność fizyczną do swojego kalendarza, decydują się zazwyczaj na kupno odpowiedniej odzieży sportowej. Jedni uważają, że odzież termoaktywna to dobra inwestycja na lata, inni uparcie twierdzą, że to niepotrzebnie wydane pieniądze. Kto ma racje w tym sporze? Trudno jednoznacznie dociec, ale warto chociaż spróbować! Niżej obalamy najpowszechniejsze mity dotyczące odzieży sportowej i potwierdzamy fakty.
MIT – ubrania termoaktywne hamują pocenie
Każdy wysiłek powoduje pocenie, dzieje się tak, ponieważ ciało podczas wzmożonego ruchu próbuje obniżyć swoją temperaturę. Bo gdy mięśnie pracują, energia przetwarza się nie tylko w ruch, lecz także w ciepło. Mit dotyczący tego, że w odzieży sportowej człowiek się nie poci bierze się prawdopodobnie z błędnego założenia wynikające z niezrozumienia funkcji, jaką powinna pełnić każda odzież termoaktywna. A ma ona (w odróżnieniu od zwykłej odzieży bawełnianej) odprowadzać nadmiar wilgoci gromadzącej się na powierzchni skóry na zewnątrz ubrania. Dzięki temu skóra podczas wysiłku przez dłuższy czas pozostaje sucha, a osoba korzystająca z tego typu odzieży nie będzie odczuwa nieprzyjemnego dyskomfortu wynikającego z przepocenia i przylegania ubrań do ciała.
FAKT – w ubraniach termoaktywnych nie czuć potu
Ludzki pot zazwyczaj generuje nieprzyjemny zapach, choć w większości składa się z wody. Odpowiadają za to obecne w nim sole mineralne, amoniak czy kwas mlekowy – pożywka dla grzybów i bakterii.bielizna termiczna ma natomiast działania bakteriobójcze, a to za sprawą zawartych w swej strukturze nitek z jonami srebra. Taka struktura materiału ogranicza przykry zapach potu, choć oczywiście nie niweluje go całkowicie i zmniejszenie odczuwania przykrego zapachu nie oznacza, ze on nie istnieje.
MIT – odzież termoaktywna tylko w czasie zimy
Są trzy rodzaje odzieży termoaktywnej, mianowicie: lekka, średnia i ciepła. Wystarczy dobrać odpowiednią, a wówczas będzie dobra na każdą pogodę. I choć koszulka termoaktywna wygląda na znacznie cieplejszą od zwykłej koszulki bawełnianej, to w praktyce zapewnia większą efektywność w odprowadzaniu ciepła z powierzchni naszego ciała niż zwykła odzież. W konsekwencji, używanie koszulek termoaktywnych latem jest tak samo zasadne jak zimą.
FAKT – ubrania termiczne gwarantują komfort podczas ćwiczeń
Często wydaje się, że bielizna sportowa ściśle przylega do ciała i tym samym znacznie krępuje ruchy i jest niewygodna. W praktyce jednak jest zupełnie inaczej, mianowicie specjalna struktura materiału z jakiego została wykonana ta odzież sprzyja odprowadzaniu nadmiar wilgoci z powierzchni ciała, w konsekwencji ciało nawet podczas dużego wysiłku pozostaje suche. Taka odzież nie klei się do skóry, pozwala komfortowo ćwiczyć. Komfort to oczywiście kwestia względna, ale uczucie ciepła i suchości podczas intensywnego wysiłku jest dość dużym komfortem. Ubrania te nie powodują również otarć, materiały z których są wykonane, są miłe i miękkie w dotyku.
MIT – odzież termiczna nie powinna być prana
Jeden z najpowszechniejszych mitów głosi, że wypranie odzieży termicznej powoduje utratę jej właściwości. A jest odwrotnie! Bez prania coraz gorzej będzie wchłaniała pot, a po pewnym czasie zacznie brzydko pachnieć. Dlatego warto ją odświeżać co jakiś czas. Należy również pamiętać, aby taką odzież prać w odpowiedniej temperaturze i z wykorzystaniem preparatów do tego celu przeznaczonych, najlepiej tych wskazanych przez producenta. Ewentualnie można używać proszków do prania przeznaczonych dla małych dzieci lub zwykłego szarego mydła – jego właściwości łagodzące w końcu są powszechnie znane.