Sporty zimowe, takie jak na przykład narciarstwo, poza sprawianiem ogromnej przyjemności osobom go uprawiającym, wymagają również skompletowania sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo oraz komfort. Obok odpowiedniego kombinezonu, nart, butów, rękawic, kijków czy gogli bardzo ważny element narciarskiego stroju stanowi kask na narty.
Czym kierować się przy wyborze kasku?
Do głównych zadań kasku należą ochrona głowy przed różnorodnymi urazami oraz oddziaływaniem czynników zewnętrznych w postaci silnego wiatru albo intensywnych opadów śniegu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi na stokach narciarskich w kraju i poza jego granicami obowiązek noszenia tego typu ochrony głowy mają osoby do ukończenia 16 lat. Jednak kierując się rozsądkiem oraz mając na uwadze własne zdrowie, a nawet życie powinno się go zakładać niezależnie od pewnych wyznaczonych granic wiekowych. Warto zaznaczyć, iż przy jego wyborze istotne są następujące aspekty – budowa, materiał, z którego jest wykonany, wielkość, rodzaj zapięcia i dopasowanie do gogli. Najlepiej wybrać kask od znanego producenta, ponieważ markowe kaski posiadają certyfikaty, które są gwarancją wysokiej jakości kasku, a jednocześnie zapewniają nam maksymalną ochronę. Takie znajdziemy na stronie: http://www.nartywarszawa.pl/sprzet-narciarski/kaski-i-gogle.html.
Budowa kasku
Na budowę standardowego kasku składają się zazwyczaj dwie warstwy – twarda skorupa zewnętrzna oraz miękka wewnętrzna, którą można wyjmować (ułatwia to m.in. dbanie o jej czystość). Zadaniem pierwszej z wymienionych warstw jest amortyzacja głowy podczas upadku. Natomiast druga z nich odpowiada przede wszystkim za absorbowanie energii uderzeń. Co więcej, istnieją dwie techniki, metody produkcji kasków – hardshell i in mould. W obu przypadkach kaski narciarskie wykonuje się na zasadzie wtryskiwania, bądź wspawania pianki EPS, czyli spienionego polistyrenu. Dzięki takiej technologii powstaje bardzo lekka konstrukcja. Różnice między kaskami wytwarzanymi w przedstawionych technologiach wiążą się przeważnie z ceną oraz wagą. Przy produkcji typu hardshell często zewnętrzna skorupa wykonywana jest z karbonu, który wzmacnia się kevlarem czy też tworzywem ABS (stanowi ono kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styren). Z kolei wewnętrzna warstwa powstaje z pianki EPS. Połączenie odmiennych materiałów umożliwia wprowadzenie skutecznego systemu wentylacji. Poza wymienionymi powyżej rodzajami kasków, na rynku dostępne są także kaski hybrydowe będące kombinacją cech oraz elementów kasków hardshell i in mould.
Zapięcie kasków narciarskich
Dobierając właściwy kask nie bez znaczenia pozostaje również jego zapięcie. Przeważnie jest nim pasek blokowany przy brodzie. Posiada on wówczas specjalną delikatną miękką wyściółkę, dzięki której można uniknąć nieprzyjemnych oraz bolesnych otarć. Jednak przed rozpoczęciem jazdy wyściółkę powinno się zdjąć i zapiąć sprzączkę po to, żeby zapięcie ściślej przylegało do powierzchni twarzy (brody). Należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu długości paska. Gdy będzie zbyt ciasny, z pewnością przyczyni się do trudności
w oddychaniu i poczucia dyskomfortu w trakcie uprawiania ulubionego sportu. Istotne jest też samo zapięcie. O jego funkcjonalności świadczy łatwość zatrzaśnięcia nawet w grubych narciarskich rękawicach oraz przy niesprzyjających warunkach – silnym wietrze albo mrozie.
Kask a gogle
Ostatnim z ważnych elementów decydujących o wyborze kasku jest jego dopasowanie do posiadanych gogli. Dotyczy ono zwłaszcza kształtu – nie mogą one bowiem odstawać od kasku, gdyż nie spełnią swego podstawowego zadania – ochrony oczu przed wiatrem lub śniegiem. Zatem ramka gogli koniecznie musi przylegać do kasku, a pomiędzy sprzętami dopuszczalna jest wyłącznie niewielka przerwa (najważniejsza staje się ochrona okolic czoła oraz zatok przed oddziaływaniem mrozu, opadów atmosferycznych oraz wspominanego już wiatru).
Artykuł powstał we współpracy z http://www.nartywarszawa.pl/.